Stanovy SVJ

11. července 2014 v 22:00 | Alois Játro
Každé Společenství vlastníků jako organizace zapsaná v obchodním rejstříku musí mít stanovy podle nichž je společenství vlastníků jednotek řízeno.
Do 31. 12. 2013 se řídilo chování SVJ dle zákona 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů.
Nově je tato problematika upravena v ustanovení § 1158 až § 1222 Nového občanského zákoníku. Zákon 72/1994 upravoval spoluvlastnictví budovy, a společných částí budovy. Dle zákona 72/1994 bylo možné úkonem nazývaným "Prohlášení vlastníka" rozdělit bytový dům, který byl až dosud v katastru zapsán jako bytový dům bez rozlišení počtu bytových a nebytových jednotech jednodtlivé bytové a nebytové jednotky a společné části budovy.

Pro účely zákona 72/1994 se budovou rozuměla trvalá stavba spojená se zemí pevným základem, která je prostorově soustředěna a navenek uzavřena obvodovými stěnami a střešními konstrukcemi s nejméně dvěma prostorově uzavřenými samostatnými užitkovými prostory, s výjimkou hal. Rozhodnutím vlastníka za budovu lze považovat rovněž sekci se samostatným vchodem, pokud je samostatně označena číslem popisným a je tak stavebně technicky uspořádána, že může plnit samostatně základní funkci budovy.

Dále se pro účely zákona 72/1994 rozuměla bytem místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama